Tillåta cykling på Bynäset

Kommentarer

#204

Cykling på bynäset tillhör ett av länets större attraktioner, och skall fortsatt få nyttjas av länsbor såväl som tillresta. Med små medel kan stigen delas av strövare såväl som cyklister.

(Östersund, 2017-04-07)

#205

Att fritt kunna röra sig i lättillgänglig natur med och utan cykel är en viktig del till att jag bor i Östersund. Jag tror att inskränkning av den möjligheten kommer påverka stadens attraktionskraft och utveckling negativt

(Östersund, 2017-04-08)

#207

Helt orimligt att dela in aktiviteter på detta sätt. Alla kan samsas!

(Frösön, 2017-04-12)

#208

sträckan har alltid nyttjats fram till nu av cyklister och detta har kunnat ske med respekt för fotgängare och löpare utan konflikter. Även i fortsättningen bör så kunna ske och man bör kunna samexistera på denna fina stig. Beslutsfattarna saknar tillräcklig erfarenhet av området och har inte den förståelse som krävs för att ta ett sådant beslut att exkludera en typ av motionärer från vår fina natur!

(Frösön, 2017-04-17)

#209

Självklart krav

(Östersund, 2017-04-17)

#213

Östersund är en friluftskommun. Det var därför jag flyttade hit. Att cykla ute i naturen kan aldrig vara kriminellt.

(Frösön, 2017-04-22)