Se över regelverket för småskalig produktion av bivaxsalva
A |
/ #3132017-01-12 13:19Hej Reglerna har jag inget emot, klart vi ska veta vad vi sätter på våra kroppar även om den är framställt av Naturprodukter eller kemiskt skit. EU har fixat reglerna men det är upp till varje enskilt land att besämma hur man ska finansiera detta och då är det klart att Sverige tar tillfället i akt och vill ha en massa pengar för detta, då vi är ett av de länder som är dyra på avgifter. Infinner sig producenten/fabriken i ett land som inte tar dessa avgifter slipper du betala dessa avgifter om du säljer/exporterar till annat eu land fär de är redan registrerade i hemlandet/EU. (det var ju tal om för ett tag sedan att företag som hade importerat kosmetika från annat EU land, hade registrerat produkterna de importerat och betalat de sura pengarna varje år. Tills EU fick nys om det och tillrättavisade läkemedelsverket att de gjort fel, tror ni företagen fick sina pengar tillbaka? Nej då. Vet att processen fortfarande pågår) Detta tycker jag är ett stort problem för företagarna eller de som vill starta företag. Det är inte bara den årliga avgiften 4000:-/företag & år och 600:-/produkt & år. Produkten ska ha ett så kallat säkerhetsdokument som konsultföretag kan bestå med för runt 5000:-/produkt, detta är förstås en engångskostnad men fortfarande en jobbig start om du vill släppa fler salvor m.m. (kosmetiska produkter) i sökerhetsdokumentet så godkänns allt av en toxekolog att man får använda produkten på de sättet som den är ämnad för, de kollar att etiketten/etiketternarna har rätt uppgifter/märkning så som namn, innehåll, datummärkning m.m. För att du ska kunna få säkerhetsdokumentet komplett så måste produkten också annalyseras i ett labb så att man vet att det inte finns föroreningar eller andra partiklar m.m. och godkännas vilket jag har hört kan hamna på 10-16000:- vilket är orimligt.
Jag var i starten på ett företag, handtillverkat, närproducerat, ekologiska produkter m.m. men var tvungen att tänka om ordentligt då uppstarten blir väldigt kostsam. Visst man kan starta med ett fåtal produkter men det är tveksamt om det är lönsamt med litet utbud när man sitter på en hel serie produkter Väntar fortfarande offerter m.m. gällande labkostnader m.m. Klart jag skrivit under Hoppas att Sverige kan se över sina avgifter och eller lägga alla uppgifter som behövs på Läkemedelsverket så kan de säkert dra ner kostnaderna då allt sker innom samma dörrar. Det är såhär drömmar krossas.... kan skriva en roman av detta snart Ha det bra i stugorna Tack för mig |
|
Varför utvisa Mostafa???
För Stefan Carlens som chef
Lägg ner Public service
Föräldraupproret för nikotinfria barn
Rädda föräldralösa och sjuka Genti: Låt honom stanna och få vård i Sverige!
Rädda Vargen-Stoppa vargslakten!
Protest mot stängning av vårdcentralen
Säg NEJ till beslutet att begränsa färdtjänsten i Håbo kommun
Elupproret i Skåne
Rädda Rosa Huset
Finns det något du skulle vilja förändra?
Är man tyst får man inte till någon förändring. Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma? Bilda opinion genom att starta en namninsamling.
Starta en egen namninsamlingAndra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Stoppa utvisningen av Mohsen Hakimollahi
946 Skapad: 2025-02-03
Låt Anastaciia stanna!
1693 Skapad: 2025-01-05
Hjälp Angelica och hennes barn att få komma hem
321 Skapad: 2025-02-09
Återta säkerhetschef, Patrik Jarenius uppsägning med omedelbar verkan
319 Skapad: 2025-02-09
Vi kräver bättre kollektivtrafik till och från Ursvik, Sundbyberg
824 Skapad: 2025-01-13
🚨 STOPPA ETABLERINGEN AV HVB-HEM I VÄSTERORT! 🚨
274 Skapad: 2025-01-30
Stoppa nedstängning av Högbyskolan i Järfälla!
601 Skapad: 2025-01-22
Behåll landsbygdskänslan i Kjula
291 Skapad: 2025-02-02
Rädda Gröndalsskolan från rivning!
188 Skapad: 2025-02-01
Skriv under för alla människors grundläggande fri- och rättigheter - oavsett könsidentitet, ålder eller härstamning!
930 Skapad: 2024-11-13
Dumpen Kräver lagändring för skydd av våra barn
81262 Skapad: 2022-02-13
Namninsamling för ett nationellt multidisciplinärt EDS CENTER
401 Skapad: 2025-01-31
Förstör inte livsmiljön för djur och människor genom att avverka skog och anlägga en solcellspark på 192 ha
80 Skapad: 2025-02-08
Stoppa moskébyggen i Stockholms län
945 Skapad: 2025-01-06
Morastrands Hyresgäster
63 Skapad: 2025-02-10
Protest mot stängning av vårdcentralen
55 Skapad: 2025-01-31
Bevara daghemmet Myran
168 Skapad: 2025-02-01
Mot höjda priser och civila kontrollanter i Region Uppsala
73 Skapad: 2025-01-28
NEJ till vindkraftverk i Valdemarsvik .Låt våra politiker höra vår röst ! Dela på Facebook
120 Skapad: 2024-12-20
Östersjön ÄR INTE en avstjälpningsplats för batteriindustrin
68440 Skapad: 2024-02-15