Opinion svenskar i Spanien
- Opinion: Vi arbetar för en rättvis beskattning för svenskar boende i Spanien. Många är residenta, pensionärer, skattskrivna och betalar spansk skatt. Vi känner oss orättvist behandlade och kräver omförhandling av dubbelbeskattningsavtalet Sverige med Spanien som slöts 1976.
- Sink-Skatt: Efter påtryckningar från Spaniensvenskar på Solkusten sänkte Aliansregeringen Sink-Skatten till 20% men vid årsskiftet höjde nuvarande regering med 5% tillbaka till 25% med motiveringen att det skulle minska samhällsklyftorna.
- Vad ger Sverige tillbaka med Sink-Skatten: Svenskar skrivna i Spanien får ingen rätt till välfärden såsom hyresbidrag, rot o rutavdrag, vissa fall hemtjänst, ränteavdrag m.m. Vi tycker att för svenska välfärdssystemet blir det en ren vinst att många äldre, ofta av hälsoskäl valt att bosätta sig i Spanien.
- Vad vill vi: Få en översyn av dubbelbeskattningsavtalet mellan Sverige o Spanien. I första hand sänkning av Sink-Skatten tillbaka till 20%
- Ny rättvis behandling: På sikt få Sink-skatten för Spaniensvenskar att gelt upphöra så att vi behandlas lika som svenskar bosatta i andra EU -länder
- Var med och tyck till och stöd oss med namninsamling och tyck till på Twitter Opinion Svenskar i Spanien
Opinion svenskar i Spanien Kontakta namninsamlingens skapare
Meddelande från administratören av denna webbplatsVi har stängt denna namninsamling och tagit bort undertecknarnas personuppgifter.Europeiska unionens allmänna dataskyddsförordning (GDPR) kräver ett legitimt skäl för att lagra personlig information och att informationen lagras så kort tid som möjligt. |